Rauman Eläkkeensaajat ry

Toiminnan tarkoitus

Yhdistyksen toiminnan tarkoituksena on toimia jäsentensä edunvalvojana sosiaalisen ja taloudellisen  oikeudenmukai-
suuden saavuttamiseksi. 
Tarjoamme jäsenille mahdollisuuksia sosiaaliseen kanssakäymiseen. 
Järjestämme kulttuuri-, harraste- ja muuta virkistystoimintaa sekä edistämme jäsenten fyysistä ja henkistä toimintakykyä. Teemme toimintaamme tunnetuksi eläkkeelle siirtyvien ja jo eläkkeellä olevien keskuudessa.  

Lehtola kesällä 2023

=================================

=================================

Runsas joulupöytä katettu Kollan Kalliopirtillä 12.11.2025 alkaen klo 12.00.


Tilaisuuteen myydään lippuja Yhdessäolotilaisuuksissa 6.10. ja 27.10 sekä Syyskokouksessa 20.10. Lipun hinta on 22€ sisältäen joululounaan ja lopuksi tanssia. Jos ennakkomyynnistä jää myymättömiä lippuja voidaan paikan päällä myydä loput liput.
Tilaisuus on tarkoitettu yhdistyksen jäsenille.

Tervetuloa
Hallitus

=================================

Seniorien ATK- vertaisohjausta 
Rauman kirjastossa Alfredinkatu 1 Rauma.

Aloitamme 2.9.2025 klo 13-15.

Tervehdys Pallo-Iiroista,

 

Ikäihmisten Iirolandiaa vietetään aina kuukauden viimeisenä keskiviikkona klo 14-15:30 Talviharjoitteluhallilla.

 

Ohjatut jumpat vetää tällä kerralla kaupungin liikuntapalveluiden liikunnanohjaaja Miamari Karta

Näytteilleasettajina mukana ovat:

  • Rauman kaupungin liikuntapalvelut ja palvelupiste Pyyrman

  • Kotihoito 100

  • Diakon palvelut

  • Paroalhon apteekki

  • Kansalliset seniorit

  • Kotikuntoutuksen fysioterapeutit
     

  • Loppuvuoden toimintakerrat:

  • 29.10. klo 14-15:30

  • 26.11. klo 14-15:30

  • 17.12. klo 14-15:30 (Huom. poikkeuksellinen päivämäärä) 

Ikäihmisten Iirolandiassa keho liikkuu ja mieli virkistyy, yhdessä vanhojen tuttujen ja uusien tuttavuuksien kanssa. Ikäihmisten neuvoston ja Rauman kaupungin liikuntapalveluiden kanssa yhteistyössä järjestettävä ikäihmisten Iirolandia on maksuton tapahtuma, jonka tavoitteena on aktivoida kaupunkimme senioreita liikkumaan, sekä tarjota paikka mukaviin sosiaalisiin kanssakäymisiin.

Ikäihmisten Iirolandia koostuu yhteisestä ohjatusta alkulämmittelystä, vapaasta toimintapisteiden kiertelystä, sekä yhteisestä ohjatusta loppuverryttelystä. Toimintapisteet ovat erilaisia liikunnallisia toimintapisteitä, joissa pääsee harjoittamaan mm. tasapainoa, voimaharjoittelua, tarkkuusheittoa, erilaisia pelejä sekä motoriikka ja liikkuvuusharjoittelua. Mukana tapahtumissa on myös vaihteleva joukko paikallisia toimijoita esittelemässä omia toimintojaan.

Olisiko juuri teidän yhdistyksenne tai yrityksenne kiinnostunut tulemaan mukaan tarjoamaan virikkeitä tai esittelemään toimintaanne Ikäihmisten Iirolandiaan? Ota yhteyttä Henni Tukiaiseen: henni.tukiainen@palloiirot.fi / 040-588 3056